Wykorzystaj szansę i naucz się obsługi programu Canva za darmo. Program ten w wersji PRO kosztuje około 450 złotych rocznie. Ty masz go za darmo!

Tworzenie projektów graficznych należy zazwyczaj do tzw. graphic designerów. Czasami jednak również pracownicy zatrudnieni na innych stanowiskach muszą umieć wykonać prostą grafikę. Powinni oni dowiedzieć się, co to jest Canva, ponieważ ta platforma ułatwi im przygotowanie różnorodnych obrazków.

Aby umieć tworzyć proste grafiki, nie trzeba od razu zostawać grafikiem komputerowym. Wystarczą podstawowe umiejętności, odrobina kreatywności, zmysł estetyczny oraz dostęp do łatwych i intuicyjnych programów internetowych. Warto więc wiedzieć, co to jest Canva i jak z niej korzystać. To narzędzie przyda się m.in. w pracy marketingowca. 

Co to jest Canva?

Canva to bardzo popularne narzędzie, które pozwala na przygotowywanie różnorodnych grafik. Jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze, dlatego zdecydowana większość osób nie powinna mieć problemu z jego używaniem. Aby stworzyć obrazek przy wykorzystaniu tej platformy, nie trzeba odznaczać się zaawansowanymi umiejętnościami z zakresu grafiki. Canva umożliwia bowiem wykorzystywanie gotowych szablonów, które można swobodnie edytować. Oczywiście istnieje także szansa, aby stworzyć dany projekt od początku. To zadanie również jest bardzo proste, dlatego platforma świetnie nadaje się do codziennego użytku.

Jakie funkcje ma program Canva?

Canva to bardzo prosty program graficzny, który ma wiele przydatnych dla laików funkcji. Tworzenie w nim projektów polega głównie na dodawaniu zdjęć (własnych lub wybranych z bazy), przesuwaniu i rozmieszczaniu obrazków i kształtów, a także zmienianiu tła oraz wielkości, rodzaju i koloru czcionki. Oprócz tego platforma pozwala na kadrowanie grafik i ich lekką obróbkę, dostosowywanie przezroczystości ich poszczególnych części oraz dodawanie dodatkowych elementów, takich jak ramki, dymki czy ikonki.

Dzięki temu narzędziu można szybko i bezproblemowo stworzyć np. plakat, logo, prostą infografikę do prezentacji, wizytówkę, zaproszenie, grafikę na potrzeby mediów społecznościowych, baner na bloga czy okładkę.

Dla kogo przeznaczona jest Canva?

Wiadomo już, co to jest Canva – kto powinien z niej skorzystać? Niezaprzeczalną zaletą tego narzędzia jest to, że może je wykorzystać w zasadzie każdy. Nawet osoby, które wcześniej nie przygotowywały żadnych grafik, poradzą sobie z jego obsługą. Co ważne, program przyda się pracownikom z rozmaitych branż, na różnych stanowiskach. Canva jest niezwykle pomocna przede wszystkim w przypadku:

  • osób zatrudnionych w marketingu w małych lub w średnich firmach, do obowiązków których należy całościowe sprawowanie pieczy nad przygotowywaniem materiałów reklamowych,
  • pracowników zajmujących się prowadzeniem działań w social mediach,
  • właścicieli niewielkich firm, którzy samodzielnie chcą stworzyć materiały promujące ich przedsiębiorstwo,
  • pracowników, którzy muszą regularnie przygotowywać prezentacje,
  • osób prowadzących własnego bloga oraz influencerów.

skrót z artykułu: https://www.randstad.pl/strefa-pracownika/rozwoj-zawodowy/canva-co-to-jest-i-do-czego-sluzy-charakterystyka-narzedzia/

lista polskich czcionek w Canvie pochodzi ze strony it.inkubator.pl

arkusz kalkulacyjny - program komputerowy służący do wprowadzania danych w postaci tabel i pozwalający na wykonywanie skomplikowanych obliczeń. Wyniki obliczeń mogą być przedstawiane w postaci wykresów. Dokumenty arkusza kalkulacyjnego nazywane są arkuszami.
komórka - podstawowa jednostka funkcjonalna tabeli arkusza. Komórka może zawierać pojedynczą informację (liczbę, tekst, formułę) i reprezentowana jest przez unikalny adres.
adres komórki - połączenie litery oznaczającej kolumnę oraz numeru wiersza, pozwalające jednoznacznie opisać położenie komórki w arkuszu (np. A1, G25, DB40, itp.)
zakres komórek - dwie lub więcej komórek w arkuszu. Zakres tworzą grupy komórek znajdujących się w tym samym wierszu, kolumnie lub prostokątnym bloku arkusza. Adres zakresu komórek tworzymy, podając adres pierwszej (górnej, lewej) oraz ostatniej (dolnej, prawej) komórki, przedzielając je znakiem dwukropka, np. A1:B4, D8:K22, itp.
skoroszyt - w programie Excel jest to plik zawierający wiele arkuszy. Każdy arkusz znajduje się na osobnej stronie i identyfikowany jest poprzez nazwę umieszczoną na zakładce u dołu strony.
formuła - wpisywany do komórek arkusza wzór, pozwalający wykonywać pewne obliczenia. Formuła rozpoczyna się zawsze znakiem „=”, po którym następują działania matematyczne. Argumentami tych działań są dane z określonych komórek.
pasek formuły - wiersz położony poniżej pasków narzędzi programu, umożliwiający edycję zawartości komórki. 
funkcja - wbudowana w program gotowa formuła wykonująca określone obliczenia. Np. =suma(a1:a3)

seria danych - zakres komórek arkusza obejmujący jeden wiersz lub jedna kolumnę, których wartości chcemy umieścić na wykresie.

Typ wykresu dobieramy w zależności od rodzaju danych, które chcemy zobrazować: porównanie danych (wykres słupkowy lub kolumnowy), udziały procentowe (wykres kołowy), tendencje wzrostowe lub spadkowe (wykres liniowy).

1. SUMA (funkcja matematyczna)

Funkcja suma służy jak nazwa wskazuje do sumowania. Warto ją stosować wszędzie tam, gdzie trzeba dodać więcej niż 2-3 wartości. W naszym przykładzie mamy aż 10 wartości do dodania.

 

W komórkę e16 moglibyśmy wpisać =e5+e6+e7+e8+e9+e10+e11+e12+e13+e14
Wynik byłby dobry, ale po co tyle pisać? Wpisujemy więc =suma(e5:e14)

Czym więcej wartości do sumowania tym zysk z wykorzystania funkcji suma jest większy. W przypadku funkcji suma w nawiasie wpisaliśmy tzw. zakres komórek. W Excelu zakresy wpisujemy zawsze rozdzielone dwukropkiem. Dwukropek nie jest tu znakiem dzielenia. To złe skojarzenie z lekcji matematyki. Dwukropek oznacza "do" i nie ma nic wspólnego z dzieleniem.

2. MAX (funkcja statystyczna)

Funkcja max służy do znajdowania najwyższej wartości spośród podanych w postaci zakresu. Składnia funkcji przypomina sumę.

=max(e5:e14)

3. MIN (funkcja statystyczna)

Funkcja min znajduje w podanym zakresie najniższą wartość. Składnia funkcji jest identyczna jak w sumie i max.

=min(e5:e14)

4. ŚREDNIA (funkcja statystyczna)

Funkcja średnia służy do obliczania średniej arytmetycznej liczb w podanym zakresie. Składnia przypomina składnię funkcji suma, max i min.

=średnia(e5:e14)

5. PIERWIASTEK (funkcja matematyczna)

Funkcję pierwiastek stosuje się do obliczania pierwiastka kwadratowego z podanej jako argument liczby lub adresu komórki. Wszędzie gdzie to tylko możliwe stosujemy odwołania do adresu komórki, a nie do konkretnej liczby.

W powyższym przykładzie użyto składni =pierwiastek(h9) bo 81 wpisano w komórkę h9. Otrzymalibyśmy dobry wynik także w przypadku wpisania w nawiasie liczby 81. Lepiej jednak odwołać się do adresu.

scratch

 

canva

kahoot

deepl

DMC Firewall is a Joomla Security extension!